LogowebC

آیا فعالیت در بازار رمزارزها قانونی است؟

آیا ترید رمزارزها قانونی و مجاز است؟

آیا شما در بازار رمزارزها فعالیت دارید؟ آیا در مورد رمزارزها آشنایی دارید؟

در کشور عزیزمان ایران از سمت دولت هیچ منع قانونی برای فعالیت در بازار رمزارزها ایجاد نشده و با دارا بودن مجوز صرافی های رمزارزهای داخلی نشان بر این است که فعالیت بر روی بازار ارزهای دیجیتال غیرمجاز نیست.

فعالیت مردم ایران در صرافی های خارجی از سمت بانک مرکزی و سیستم نظارتی بر عملکرد آنها غیرمجاز بوده و آن نیز به دلیل تحریم هایی می باشد که روی کشور عزیزمان ایران اعمال شده و این امر ما را در تمام صرافی ها شامل اجرای این تحریم کرده است.

آیا فعالیت در بازار رمزارزها قانونی است؟

پس باید در نظر داشته باشید برای این موضوع باید اقدام به خرید آی پی ثابت یا سرور مجازی ترید کنید که بتواند با مخفی نگه داشتن هویت ایرانی خود با یک هویت خارجی به فعالیت خود بپردازید.

دقت داشته باشید که حتی در کیف پول ها نیز بهیچ عنوان با آی پی ایران به فعالیت نپردازید.

فعالیت یا خرید و فروش ارزدیجیتال در ایران بطور رسمی نه قانونی است نه غیر قانونی، اما ترید کردن جرم محسوب نشده و می توانید فعالیت داشته باشید. اما در صورتی که هر گونه کلاهبرداری یا هک و حتی وفای به عهد در بازار ارزهای دیجیتال رخ دهد می توانید به صورت رسمی اقدام به شکایت کنید و از سمت مراجع قضایی رسیدگی خواهد شد.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی‌توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می‌شود.»

همچنین بخوانید :   حجم مبادلات بایننس آمریکا در بحبوحه بحران کاهش یافت

قانون ارزهای دیجیتال چه مراحلی را طی کرده است؟

در شروع سال 2018 کشور ایران فعالیت و مالکیت رمزارزها را به دلیل نگرانی‌های که مربوط به پولشویی و تأمین مالی تروریست شناخته شد ممنوع اعلام کرد. تمامی مؤسسه های مالی ایران مانند بانک‌ها، مؤسسه های اعتباری و صرافی‌ها از فعالیت با رمزارزها و یا تبلیغ آنها به هر نحوی منع شدند. به هر حال در سال 2019 دولت ما این محدودیت ها را لغو کرد؛ زیرا تحریم‌های نادرست پول ملی آنها را محدود کرده بود. راه اندازی ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک تسکین احتمالی از متکی بودن به دلار ایالات متحده در نظر گرفته شد.

قوانین رمز ارزها در ایران به مرور تغییر کرد و منع قانونی نداشته و مردم کشور عزیزمان ایران توانستند در این بازار فعالیت داشته باشند.

در چند سال اخیر دنیای ارزهای دیجیتال بسیار گسترده شده و رونق زیادی هم به همراه داشته است. به همین دلیل دولت‌ها، چه در ایران و چه در کشورهای دیگر موضع‌گیری خاصی نداشته‌اند. فقط یک سری قوانین برای خرید و فروش و استخراج ارز دیجیتال اعلام کرده‌اند. از سال ۹۷ در قانون ارز دیجیتال در ایران، ضوابط، قوانین و الزامات رمزارزها توسط بانک مرکزی اعلام شد. در این مطلب می خواهیم در مورد قانون ارز دیجیتال در ایران و جهان صحبت کنیم.

قوانین خرید و فروش رمزارزها در ایران

طبق ضوابطی که توسط بانک مرکزی، در بهمن ماه سال 1397 در حوزه ارزهای دیجیتال اعلام شد، خرید و فروش ارزهای دیجیتال برای کاربران ایرانی ممنوع نمی باشد. در واقع، صدور و انتشار ارزهای دیجیتال در اختیار توسعه‌دهندگان قرار دارد و بانک مرکزی در این زمینه هیچ نقش و مسئولیتی را نداشته و ندارد. استفاده از رمزارزها به‌عنوان یک روش پرداخت در کشور ممنوع هستند، یعنی ما نمی‌توانیم در یک فروشگاه اینترنتی خود به‌جای دریافت وجه نقد، ارز دیجیتال مانند بیتکوین دریافت کنیم. ارزهای رمزنگاری شده در صرافی‌هایی که مقررات را رعایت کرده‌اند، قابل خرید و فروش و تبادل است. توسعه کیف پول دیجیتالی برای ارزهای دیجیتال با درنظرگرفتن مقررات بخش کیف پول رمز ارزی، برای اشخاص حقیقی و حقوقی مشکلی ندارد.

همچنین بخوانید :   زیانده شدن ماینینگ بیتکوین برای بسیاری از ماینر‌ها!

طبق گفته مقامات معاملات ارزهای دیجیتال جرم نیست و قوانین روشن و مشخصی توسط مجلس و قوه قضایی در حوزه ارزهای دیجیتال مشخص نشده است. بنا به ماده ۲ قانون مجازات عمومی:

هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی با تربیتی باشد جرم محسوب می‌شود. هیچ امری را نمی‌توان جرم دانست مگر آنکه به‌موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تأمینی یا تربیتی تعیین شود.

بعد از مدتها در سال های متوالی نظر مخاطبان زیادی به سمت بازار رمزارزها جلب شد و از نظر قوانین کشورمان نیز هیچ ممنوعیتی دیگر روی ارزهای دیجیتال نبوده و مردم می توانند به فعالیت خود بپردازند اما پرداخت بجای وجه رایج کشورمان برای خرید در فروشگاههای اینترنتی خارج از قوانین محسوب می شود.

منتشر کنید

آخرین مطالب آذرفا

صرافی بایننس

بایننس معروفترین صرافی ارز دیجیتال در بین تمام صرافی ها است که در سال 2017 میلادی توسط آقای Changpeng Zhao معروف به CZ تاسیس شد.

Call Now Buttonتماس با پشتیبان و مشاوره آذرفا